TOP Новин

Опитування


Зробите самостійно
Замовите у будівельній компанії
Найдете майстра по оголошенню
Замовите у нас
Ваш варіант


Короткий екскурс у історію Львова

Після смерті Данила, князь Лев переніс до Львова столицю Галицько-Волинської держави. Згодом, у 1303 році, Львів став центром Галицької митрополії Константинопольського патріархату. Львів був важливим торгово-економічним і політичним центром Східної Європи. Давньоруський Львів складався з дитинця та укріпленої осади в районі сучасної площі Старий Ринок.
Короткий екскурс у історію Львова


У 1340 році Львів був завойований Королівством Польським, проте місцеві бояри скинули нову владу і утворили незалежну республіку. У 1349 році Казимир III Великий повертає владу над Львовом. Казимир Великий поруч з давньоруською осадою збудував нові міські квартали, які стали зачатком сучасного Львова. Місто-фортеця, обмежене сучасними вулицями Лесі Українки, Підвальною, Валовою та проспектом Свободи, отримало статус столиці Руського королівства — автономної адміністративної одиниці Польщі. Місто мало пряме королівське управління, аж поки у 1356 році йому було дароване маґдебурзьке право. У 1378 році Львів разом зі всією Галичиною перейшов під владу Угорщини. Угорська зверхність тривала 9 років, після чого польські війська під керівництвом королеви Ядвіґи повернулися до міста, яке стало адміністративним центром Руського воєводства.

У добу Середньовіччя розвитку набули цехове ремісництво та торгівля — місто лежало на перетині торгових шляхів зі Скандинавії на Балкани та з Азії в Західну Європу. Львів поступово окатоличується, що згодом спричиняє опір православних українців — тут діє церковне братство та греко-слов'янська школа. Набувають значимості вірменська, єврейська та німецька діаспори. У 1572 році до Львова переїхав першодрукар Іван Федоров, який надрукував тут перші в Україні книжки. У 1661 році у місті було засновано Колегію Єзуїтів — матір Львівського університету. У першій половині 17 століття Львів, з населенням 25—30 тисяч чоловік, стає найбільшим містом на території сучасної України.

У цей період Львів пережив облогу військами Богдана Хмельницького, численні татарські та турецькі набіги; і був здобутий лише раз — шведськими військами під час Великої Північної війни.

У 1772 році Львів відійшов до складу Габсбурзької монархії, ставши столицею коронної землі — Королівства Галичини і Волині. Австрійська влада знесла міські мури, чим спонукала місто до розвитку і розростання. Також у місті розвивається наука і культура. У цей період у Львові було винайдено гас і гасову лампу, запущено першу в світі повітряну кулю на рідкому паливі, споруджено перший у Європі залізобетонний міст. Місто було центром українського та польського визвольних рухів, адже закони в Австро-Угорщині були демократичнішими, ніж у Росії чи Прусії, до складу яких входила в цей час Польща. Разом з тим, за австрійського панування у Львові, як і раніше, переважало польське населення, хоча німецька, єврейська, українська та вірменська меншини були доволі впливовими.

Під час Першої світової війни Львів був окупований Російською імперією. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року у місті відбувся Листопадовий чин, що спричинив утворення Західноукраїнської народної республіки зі столицею у Львові. Переважання у Львові польського населення та бажання поляків відновити кордони Речі Посполитої спричинило українсько-польську війну, яка завершилася приєднанням Галицьких земель до Польщі. Львів став адміністративним центром Львівського воєводства.

Перебуваючи у складі Польщі, Львів залишався значним культурним та науковим центром. Більшість населення складали поляки (60%); частка євреїв та українців становили близько 30% та 8% відповідно.

У 1939 році згідно з пактом Молотова-Ріббентропа Львів увійшов до складу Радянського Союзу, а саме, Української Радянської Соціалістичної Республіки. Місто стало адміністративним центром Львівської області. У червні 1941 року Львів був окупований нацистськими військами Гітлера. Місто входило до складу Генерал-губернаторства, будучи центром дистрикту Галичина. Німецька влада винищила єврейське населення — внаслідок Голокосту загинуло близько третини мешканців Львова. 30 червня Організація Українських Націоналістів проголосила у Львові Акт відновлення Української держави, проте ця ініціатива наразилася на невдоволення німецької адміністрації і її ініціатори були заарештовані. 27 липня 1944 року Червона Армія зайняла Львів.

Внаслідок війни та переселень, організованих радянською владою, Львів покинуло більшість поляків, що населяли місто. Натомість воно стало мононаціональним — українським. Радянська влада індустріалізувала Львів, звівши ряд промислових гігантів у місті. Львів став центром національно-визвольного руху за незалежність України[20], яка була проголошена у 1991 році.