TOP Новин

Опитування


Зробите самостійно
Замовите у будівельній компанії
Найдете майстра по оголошенню
Замовите у нас
Ваш варіант


Львів: всі дороги ведуть до Євро-2012?

Стратегічне бачення

Це бачення напрацьовувалося у 2008-2009 роках, коли відбувалися коригування Генерального плану Львова до 2025 року (з яким можна ознайомитися у «Містопроекті»), а Транспортну стратегію Львова виробляли німецькі фахівці з консорціуму PTV AG – VCDB GMBH у тісній співпраці з «Містопроектом», «Львівдіпрокомунбудом», «Львівською політехнікою», департаментом містобудування Львівської міської ради. Передбачається, що після затвердження відкоригованого Генерального плану Львова розроблятимуть Транспортну схему Львова, яка має унаочнити розділ Генплану «Транспорт» та ввібрати напрацювання Транспортної стратегії.

«Зараз готується до затвердження не новий Генплан Львова, а відкоригований. Тобто основні транспортні ідеї, закладені у попередньому Генплані, не змінюються. Зокрема тому, що не прогнозується значне збільшення чисельності мешканців міста, кардинальне територіальне розширення. За оптимістичним сценарієм, до 2025 року кількість населення може зрости лише на 30-40 тис. осіб», - зазначив ZAXID.NET директор департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павлів.

«У попередньому генплані Львова було закладено близько чотирьох десятків транспортних розв’язок, але збудовано у місті за останні двадцять п’ять років лише одну – міст на Сихів. Лише за цим фактом можна уявити, скільки ще нереалізованого зі старого генплану є у новому генплані. Непочатий край роботи. Це тому, що дуже дорога транспортна інфраструктура», - зазначив ZAXID.NET начальник управління архітектури Львівської міської ради Юрій Криворучко.Євро-2012 львівськими дорогами

Перетворення дорожнього господарства Львова стримує саме висока вартість реалізації масштабних інфраструктурних проектів, що потребують десятки і сотні мільйонів гривень, а не брак знань про наявні проблеми і способи їх вирішення чи небажання ними займатися.

Тому і мешканці Львова, і представники влади, містобудівники вважають, що підготовка міста до Євро-2012 – великий шанс зробити суттєві покращення у дорожньо-транспортній системі міста.

Проте, якщо на початковому етапі закладали план-максимум, то сьогодні, після року економічно-фінансової кризи, яка навчила відмовляти собі у дорогих задоволеннях, і з наближенням самої дати Чемпіонату ці плани зазнали серйозного коригування у бік мінімізації, - повідомив ZAXID.NET Андрій Павлів.

Ознайомитися із попередніми планами з підготовки дорожнього господарства Львова до Євро-2012 можна на сайті Львівської міської ради за такими лінками: Міський транспорт і Опис загального стану підготовки міста.Капремонт

Можна впевнено прогнозувати, що до Євро-2012 буде відремонтовано важливі львівські магістралі. На це виділяли кошти з міського та державного бюджетів у попередні два роки, цього року передбачено фінансування розміром 200 млн грн.

«Сьогодні все зосереджено на те, щоб проводити реконструкцію і ремонт тих ділянок доріг, що перебувають у найгіршому стані. Після цього, думаю, будуть зрушення і з будівництва нових доріг», - зазначив ZAXID.NET начальник управління транспорту Львівської міської ради Микола Шкурган.

Так відбувається ремонт вул. Кульпарківська від кільця на перетині з вул. В.Великого до вул. Перфецького, пізніше буде другий етап ремонту – від вул. Перфецького до вул. Садової. У ремонті перебуває площа Осмомисла.

За інформацією начальника управління капітального будівництва Львівської міської ради Ігоря Фалюти, почалися тендерні процедури щодо реконструкції ділянки вул. Стрийської - від Монументу Слави до вул. Рубчака та на реконструкцію доріг, якими пролягають трамвайні маршрути № 2 і 6, за проектом, який фінансує Європейський банк реконструкції і розвитку. «Ми обрали чотири найпроблемніші ділянки, які потребують реконструкції. Це ділянка вул. Коновальця – від кільця трамваю №2 до вул. Мельника; вул. Мельника і ділянка вул. Чупринки до вул. Київської; ділянка вул. Городоцької - від Чернівецької до Шевченка; та ділянка від пл. Митної до Національного академічного драматичного театру ім. М. Заньковецької», - повідомив начальник управління капітального будівництва.

Передбачено відремонтувати цього року і частину вул. Сахарова - від вул. Нечуя-Левицького до вул. Кн. Ольги, на що вже є відповідний проект.

І.Фалюта також зазначив, що цього року управління капітального будівництва має організувати розробку проектів шести важливих вулиць, які треба реконструювати у межах підготовки до Євро-2012. «Підлягатимуть реконструкції вул. Любінська; вул. Городоцька - від межі міста Львова до вул. Кульпарківської; вул. Т.Шевченка – від межі міста до вул. Винниця; вул. Б.Хмельницького – від Липинського до межі міста; вул. Липинського – від вул. Б.Хмельницького до пр. Чорновола; пр. Чорновола – від центру до вул. Липинського - повідомив він. - Ці вулиці включені у Державну програму підготовки до Євро-2012. За планом, виконувати ремонти на цих вулицях будуть 2011 року».Ревізія планів з будівництва

А от із будівництвом нових доріг і транспортних розв’язок ситуація не така оптимістична. Уже зараз відомо, що місто відмовилося від реалізації у ході підготовки до Євро-2012 добудови вул. Луганської від вул. Стрийської до вул. Городоцької та пов’язаних із нею транспортних розв’язок, що дало б місту так зване середнє об’їзне кільце. «Хорда, що сполучає Сихів з вул. Городоцькою – це вул. Луганська. Вона збудована лише частково - до вул. Стрийської. Колосальна транспортна ідея – продовжити будівництво від Стрийської до Городоцької. Проектанти, щоб не зносити особняки на вул. Рудницького, передбачили перехід з двостороннього руху на дворівневий. Але цю ідею доведеться відкласти, через брак коштів», - прокоментував ZAXID.NET Андрій Павлів.

Під знаком питанням на сьогодні залишається проект трамвайного сполучення між центральною частиною міста, територією автовокзалу, нового стадіону та житлового масиву Сихів. Відомо, що позаторік було перекладено підземні комунікації перед початком будівництва та прокладено символічний початок колії до Сихова на вул. Стуса.

Начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міської ради Сергій Кіраль інформував видання, що весь минулий рік управління вело переговори щодо можливості фінансування проекту електротранспортного сполучення між Сиховим та територією Євро-2012 та центральною частиною міста із німецьким урядовим банком KfW, що давав грантові кошти на згадувану Транспортну стратегію. Проте безуспішно. С.Кіраль повідомив: «Початково KfW планувало сформувати консорціум донорів, до якого мали входити вони, МФК і Австрійський банк розвитку. Але, на жаль, у зв’язку з тривалою політичною невизначеністю в Україні, уряд Німеччини відтермінував рішення про початок участі у проекті. Тому ми звернулися до МФК про фінансування першого етапу цього проекту. Німецький банк взяв відтермінування у переговорах на півроку, тому, можливо, у липні ми повернемося до переговорів, і банк зможе фінансувати наступні етапи».Що ж будуватимемо?

Поки що міська влада впевнено говорить про три важливі дорожні новобудови – магістраль Ряшівська - проектована, що має забезпечити зв'язок аеропорту та залізничного вокзалу; проспект Вернадського – від вул. Стрийської, однак не до пр. Червоної Калини, як планувалося раніше, а лише до території стадіону до Євро-2012, з трьома під’їзними шляхами, а також багаторівнева транспортна розв’язка – для з’їзду з кільцевої дороги на територію довкола стадіону.

Юрій Криворучко прокоментував ZAXID.NET: «Найважливіша, найнеобхідніша транспортна розв’язка, відображена у генплані, яку треба зробити до Євро-2012, - Стрийська-Хуторівка. Вона трирівнева. Має забезпечувати транзит в один бік, зворотній та мати кільце. Вона буде коштувати, як стадіон. Орієнтовно – 700 млн грн. Але така розв’язка будується на перспективу».

Зараз, за інформацією І.Фалюти, триває проектування Ряшівської та Вернадського. Очікується, що тендер на виконавця робіт з будівництва продовження вул. Ряшівської проводитимуть у другій половині цього року.Південь-Північ

Як бачимо, всі зазначені проекти передбачають покращення доріг або налагодження якісного сполучення із південною частиною міста. Однак є надія на появу інфраструктурних новацій і на півночі міста, а саме – добудову 80 км кільцевої дороги довкола Львова. Це пообіцяв Львову віце-прем’єр з Євро-2012 Борис Колесніков.

«Півкільце довкола Львова має обов'язково бути збудоване. Це буде 2011 рік і перша половина 2012 року», - заявив він ZAXID.NET під час візиту до Львова. Віце-прем’єр розглядає 80 км недобудованого кільця як складову дороги Краківець-Київ, однак не вірить, що їх можна добудувати концесійним способом.

«Концесійна дорога може працювати лише в тому випадку, коли буде затребувана міжнародними компаніями. А коли ми хочемо збудувати 80 км платної дороги в країні, де тисячі кілометрів бездоріжжя, користуватися нею ніхто не буде», - зазначив він. Тож С.Колєсніков лобіює у прем’єр-міністра реформування системи акцизування палива, щоб забезпечити у державному бюджеті кошти на реалізацію таких проектів.Мале транспортне кільце Львова

Чи вдасться у перші п'ять років дії відкоректованого Генплану реалізувати ідею організації так званого малого транспортного кільця з одностороннім рухом для об’їзду центральної частини міста, сказати складно.

Складнощі є мінімум дві. Перша – будинок. Мале об'їзне кільце в центрі міста має пройти рядом вулиць, зокрема вул. Гонти. Для реалізації такого плану вулицю Гонти потрібно розширити, що передбачає реконструкцію або часткове знесення одного з будинків, який є архітектурною спадщиною.

Можна спрогнозувати, що з такої пропозиції будуть невдоволені якщо не мешканці будинку, то захисники архітектурної спадщини Львова.

Друга складність – будівництво багаторівневих підземних паркінгів на цьому кільці, і вона теж пов’язана із думкою громадськості.

Начальник управління архітектури Львова Юрій Криворучко інформував з цього приводу ZAXID.NET: «На цьому кільці заплановано збудувати з півтора десятка багаторівневих паркінгів, щоб люди могли комфортно запаркуватися і пішки рухатися центром. Запровадження цього підходу сприяє покращенню екології, адже 75% забруднення атмосферного повітря у Львові забезпечують викиди транспорту, та покращенню збереження пам’яток архітектури».

Тим часом, за інформацією директора департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павліва, два з трьох інвесторів, що перемогли торік на аукціонах з освоєння ділянок під будівництва таких паркінгів, а саме на вул. Петрушевича і Вітовського, поки що не прийняли остаточного рішення, чи робити справи у Львові, зважаючи на «агресивну налаштованість громадських організацій». «На наш запит вони відповіли, що їм не подобається ставлення до інвесторів у Львові. Їх турбують агресивні заяви окремих громадських організацій щодо будівництва паркінгів. Це фірми відомі на Заході, вони бояться впливу на свій бізнес, їм не потрібні скандали. Вони готові йти на співпрацю, зокрема пропонувалося виділити приміщення для музею на вул. Вітовського, фінансування будівництва пам’ятників, проте зараз вони зайняли дуже обережну позицію, і прийматимуть кінцеве рішення 9 червня. Якщо їхнє внутрішнє рішення буде позитивним, то виконком голосуватиме про надання дозволу на містобудівельні умови і обмеження. Поки що компанії ще мають запас часу, щоб завершити роботи до зими 2012 року», - повідомив А.Павлів.Оновлення парку

Підготовка до Євро-2012 обіцяє Львову оновлення парку громадського транспорту – автобусів і тролейбусів. Кілька трамваїв буде придбано у межах згадуваного проекту ЄБРР, що зорієнтований на покращення стану «Львівелектротранс».

Передбачається також закупити 228 автобусів і 125 тролейбусів. Вірогідно, транспорт буде придбано у лізинг у ЗАТ «Львівський автобусний завод». Саме із цим підприємством уряд підписав меморандум про співпрацю. Меморандум передбачає, що ЛАЗ виготовить 1500 автобусів та 500 тролейбусів для міст, які прийматимуть Євро-2012.

Меморандум передбачає лізингову форму розрахунків. За інформацією Б.Колеснікова, який підписував меморандум, міста при отриманні техніки сплачуватимуть 10% вартості, решту суми сплачуватимуть в лізинг протягом 10 років.

За тиждень після підписання меморандуму, міський голова Андрій Садовий та його перший заступник Олег Синютка повідомляли депутатів, що повну вартість техніки місту сплачувати не доведеться, оскільки Львів є учасником державної програми, що передбачає 50-відсоткове співфінансування закупівлі тролейбусів. Також місто сподівається, що держава частково покриє відсоткову ставку за такою угодою.До 2025 року

Щоб реалізувати дорожньо-транспортні ідеї, які покращать комфорт мешканців Львова та значно прискорять розвиток економіки міста, зокрема в стратегічній галузі – туризмі, потрібні багатомільярдні інвестиції. Рідко на такі проекти дають кошти приватні інвестори. Їх можна чекати від міжнародних інституцій, держави або оплачувати з власного бюджету.

Напевне, найкраще було б, щоб Львів міг самостійно фінансувати свій розвиток та процвітання.